Un vast cercetător angajat în sclavie; anularea sclaviei în SUA mai recentă decât se consideră

Un vast cercetător angajat în sclavie; anularea sclaviei în SUA mai recentă decât se consideră

Aboliția sclaviei în Statele Unite a avut loc pe 19 iunie 1865, reprezentând o transformare semnificativă în cronologia națiunii. Această zi, recunoscută acum ca Juneteenth, comemorează anunțul efectuat în Galveston, Texas, privind eliberarea tuturor sclavilor, aplicând astfel Proclamația de Emancipare emisă de președintele Abraham Lincoln în 1863.

Recent, oamenii de știință au descoperit că sclavia ar putea avea origini mai vechi în America decât se considera anterior. O echipă de arheologi din SUA a găsit dovezi care indică faptul că însuși Cristofor Columb ar fi deținut sclavi negri în timpul expedițiilor sale în Lumea Nouă. Analizele izotopice efectuate asupra dinților găsiți în cimitirul din La Isabela, prima așezare europeană din America, au demonstrat că unii dintre acești indivizi proveneau din Africa.

Întrebarea dacă aceștia erau sclavii particulari ai lui Columb sau doar membri ai echipajului rămâne deschisă. Totuși, descoperirile arheologice au scos la iveală diversitatea demografică din acele vremuri, incluzând europeni spanioli, triburi amerindiene Tainos și indivizi africani. Această descoperire evidențiază influențele culturale și economice complexe ce existau încă de la primele contacte ale europenilor cu continentul american.

În plus, 19 iunie mai are alte semnificații istorice. În 1623, s-a născut Blaise Pascal, un cunoscut matematician și filozof. În 1764, s-a născut Gervasio Artigas, considerat întemeietorul statului Uruguay. În 1857, un tratat important a definit granițele între Imperiul Otoman și Rusia, afectând țările din regiunea Dunării. Mai recent, în 1999, forțele sârbe s-au retras din Kosovo conform acordului cu NATO, marcând un moment semnificativ în conflictul din Balcani.