China continuă să își recupereze poziția în competiția globală pentru tehnologie, în ciuda restricțiilor impuse de Statele Unite asupra exporturilor de cipuri avansate. Cel mai nou supercomputer chinez, LineShine, a fost desemnat drept cel mai performant din lume, informează Il Post.
LineShine, creat în orașul Shenzhen, a devenit cel mai puternic supercomputer global, depășind sistemul american El Capitan.
Performanța sa este cu atât mai impresionantă cu cât inginerii chinezi au realizat acest lucru fără utilizarea GPU-urilor de ultima generație, considerate esențiale pentru computația de înaltă performanță, arată publicația italiană Il Post.
Accesul Chinei la cele mai avansate GPU fabricate de companii americane este restricționat de condițiile comerciale impuse de Washington în ultimii ani. În acest context, dezvoltatorii din China au conceput o arhitectură care folosește procesoare mai puțin specializate, dar optimizate pentru a oferi performance comparable.
Președintele chinez Xi Jinping a făcut independența tehnologică o prioritate strategică pentru Beijing, iar dezvoltarea unor alternative locale la tehnologiile occidentale constituie un obiectiv esențial al industriei.
Paralel cu aceasta, compania chineză Zhipu AI, denumită și Z.ai, a lansat noul model GLM-5.2. Având în vedere evaluările din industrie, acesta compară favorabil cu modelele din Statele Unite în anumite domenii, cum ar fi securitatea cibernetică și identificarea vulnerabilităților software.
Deși modelele americane, inclusiv ChatGPT și Claude, continuă să aibă avantaj în performanța globală, noua soluție chineză se distinge prin eficiența sa superioară, având o capacitate de calcul și un consum de energie considerabil mai mic. Această strategie este reminiscentă cu succesul obținut în 2025 de DeepSeek, un alt model chinezesc care a atras atenția industriei prin raportul favorabil între performanță și resursele necesare.
Restricțiile impuse de Washington asupra exportului de cipuri avansate au determinat companiile chineze să investească mai mult în cercetare și dezvoltarea propriilor tehnologii. Zhipu AI a anunțat înainte că versiunea anterioară a modelului său a fost antrenată exclusiv cu cipuri fabricate de Huawei.
Alte firme chineze, precum Meituan, au declarat că sunt în proces de dezvoltare a unor modele de inteligență artificială, utilizând doar hardware fabricat în China. Deși cipurile chineze nu au ajuns încă la standardele celor americane, prăpastia tehnologică începe să se micșoreze treptat, conform analiștilor.
Evoluția rapidă a tehnologiei în China complică strategia Statelor Unite. Menținerea restricțiilor ar putea încetini avansul Beijingului pe termen scurt, însă stimulează, de asemenea, apariția unor soluții locale și reduce dependența Chinei de tehnologia americană.
Pe de altă parte, o relaxare a exporturilor ar putea permite companiilor amer…




