Un utilizator TikTok a descoperit la dentist că oasele lui s-au înnegrit: ce medicament a dus la asta

Un utilizator TikTok a avertizat mulți oameni despre faptul că oasele tale, în anumite circumstanțe rare, se pot înnegri. Utilizatorul de TikTok, archiebeshort, a povestit despre cum a descoperit că are „boala oaselor negre”, într-o vizită la dentist.

„Oasele mele sunt negre. Oasele din corpul meu sunt negre”, a scris TikTok-erul. „Și asta pentru că am ceva numit „minociclină”, boala oaselor negre”.

@archiebeshort This is my video! It was intended for this account originally. Oops! #raredisease #blackbones ♬ original sound – Archie

În timpul liceului, Archie a primit minociclină (un tip de antibiotic) pentru a-și trata acneea. Fără să se gândească la asta (să recunoaștem, atunci când iei medicamente, nu prea speculezi cu privire la culoarea oaselor tale) ani de zile, el nu părea să aibă efecte secundare. Cu toate acestea, când au apărut molarii de minte a lui Archie, el a observat imediat problema.

„Molarul meu de minte a ieșit și era negru și am spus „O, Dumnezeule, dinții mei putrezesc!”, a spus el în videoclipul TikTok.

„Și se dovedește că maxilarul meu este negru și, probabil, restul craniului meu și majoritatea oaselor mele, potrivit doctorului meu”.

De ce i s-au înnegrit oasele

Pe măsură ce restul dinților lui Archie au apărut înainte ca el să înceapă să folosească medicamentele pentru acnee, ceilalți dinți ai lui rămân albi.

Oricât de ciudat ar fi să descoperi că oasele tale s-au înnegrit, există modalități mai rele de a afla. O femeie de 52 de ani, așa cum este descris într-un raport de caz publicat în Journal of Orthopaedic Surgery and Research, luase minociclină pentru a-și trata acneea de aproximativ 32 de ani, când a fost operată la genunchi. În timpul acestei operații, chirurgii au descoperit că oasele ei erau negre, din cauza a ceea ce ei numesc cu adevărat „boala oaselor negre”.

Deși operația a continuat și a avut succes, ei îi avertizează pe alți medici că ar trebui să fie conștienți de starea și de efectele potențiale ale minociclinei, spre deosebire de alte cauze mai îngrijorătoare ale decolorării oaselor.

„Boala oaselor negre cu minociclină este o descoperire rară care poate provoca îngrijorare atunci când este întâlnită în mod neașteptat”, a scris echipa în studiul lor de caz.

„În prezent, nu există rapoarte de rezultate slabe în prezența acestei boli; totuși, chirurgii ar trebui să excludă cauzele alternative ale decolorării osoase atunci când istoricul este neclar”.

Odată început, procesul de decolorare este rapid și permanent, dar boala oaselor negre (când este cauzată de minociclină) este destul de benignă și nu este asociată cu necroza sau moartea țesutului. Deși nu este pe deplin înțeles, există mecanisme posibile pentru decolorare.

„Se crede că pigmentarea neagră a osului de către minociclină are loc prin legarea fierului feric de medicamentul oxidat în oasele în curs de dezvoltare”, a scris o echipă care analizează cinci cazuri de boală rară în Clinics in Orthopedic Surgery.

„Și prin acumularea de chinină insolubilă din degradarea inelului aromatic al medicamentului în osul matur”.



Postari asemanatoare :

468 ad

Comments are closed.